Czym kierować się przy wyborze mebli do hotelu – funkcjonalność czy estetyka?

Hotel jest miejscem, w którym goście spędzają kilka lub kilkanaście dni podczas wyjazdu służbowego lub rekreacyjnego. Mogłoby się wydawać, że nie ma większego znaczenia, jak będzie urządzony pokój, w którym się zatrzymają. W rzeczywistości to właśnie ten element decyduje o wrażeniu, jakie pozostawia pobyt w obiekcie oraz o sukcesie hotelu.

Jakie cechy powinny mieć meble hotelowe, aby zostały docenione przez gości?

Aranżacja jak najbliższa domowej

Wybór obiektu hotelowego, w którym zatrzymują się goście podczas pobytu w danej miejscowości, rzadko bywa przypadkowy. Zazwyczaj wcześniej przeglądają oni liczne oferty, zaglądają do galerii zdjęć i czytają opinie, aby wiedzieć, co oferuje dane miejsce.

To szczególnie ważne podczas wyjazdów urlopowych. Nikt przecież nie chce spędzać wakacji, śpiąc na niewygodnym łóżku i bez dostępu do podstawowych wygód.

Dla urlopowiczów idealnym miejscem jest to z atmosferą zbliżoną do domowej. Dlatego urządzając wnętrza, trzeba pamiętać o tym, aby meble do hotelu były wygodne i w miarę możliwości spełniały oczekiwania każdego gościa.

Jeśli w pokoju jest telewizor, przyda się wygodny fotel do oglądania programów. Jeśli gość ma dostęp do bezpłatnego Wi-Fi, warto zapewnić mu miejsce do pracy czy zabawy na laptopie. Natomiast w pokoju rodzinnym dobrym wyborem będzie stół z kompletem krzeseł.

Co zatem powinno znaleźć się w pokoju hotelowym? Podstawowe wyposażenie to:

  • szerokie i komfortowe łóżko z wygodnym materacem i kompletem pościeli,
  • pojemna szafa ubraniowa z półkami i wieszakami,
  • stoliki nocne przy łóżku,
  • stół, ława lub inny mebel do spożywania posiłków, wykonywania pracy czy grania,
  • wygodne krzesła hotelowe lub fotele,
  • szafka z blatem na czajnik, zestaw naczyń (opcjonalnie),
  • meble łazienkowe.

Oczywiście aranżacja wnętrza zależy od tego, dla ilu osób jest przeznaczony pokój. Pojedyncze łóżko małżeńskie mogą zastąpić dwa pojedyncze. Jako dostawka może służyć rozkładana wersalka, która jednocześnie będzie alternatywą dla foteli. W mniejszych pokojach hotelowych można wykonać wielofunkcyjną zabudowę na wymiar.

Spójny styl i estetyka

Pomimo dużego znaczenia funkcjonalności mebli hotelowych, nie można też zapominać o ich estetyce. Właściciele hoteli, którzy doceniają znaczenie piękna, z pewnością odnoszą większy sukces, niż ci, którzy bagatelizują kwestię designu.

Wynika to z prostego faktu: w estetycznym, jasnym, harmonijnym otoczeniu każdy czuje się lepiej i doznaje więcej pozytywnych wrażeń. Pobyt w ciemnym, ponurym i bardzo skromnie urządzonym pokoju skutecznie zniechęci do powrotu. Znaczenie mają nie tylko meble do hotelu, ale również drobiazgi takie jak sielski obrazek na ścianie czy ozdobne abażury lampek nocnych.

Wybierając meble hotelowe, warto zadbać o spójność kompozycyjną i zdecydować się na konkretny styl. Jeśli obiekt jest ulokowany w starym zabytkowym budynku, ciekawym pomysłem będzie wybór wyposażenia w stylu retro. Będzie ono wzmacniało wrażenie o obiekcie, jakie goście mieli przy pierwszym kontakcie z hotelem.

W efekcie budynek będzie stanowił zapowiedź tego, czego można oczekiwać w jego wnętrzach. Z kolei w nowoczesnych obiektach można postawić na bardziej współczesne rozwiązania. Gościom mogą się spodobać np. nietypowe kształty blatów czy wykończenia łóżek.

Ponadczasowość i stonowane wzory

Urządzając pokój hotelowy, właściciel powinien też pomyśleć o własnych interesach. Wyposażenie musi przyciągać uwagę gości i sprawiać, że będą czuli się doskonale. Z drugiej strony trzeba też pamiętać o tym, że jest to inwestycja długoterminowa. Dlatego nie jest dobrym pomysłem stawianie na meble w aktualnie modnym stylu, który może przeminąć w kolejnym sezonie.

O ile sam obiekt z założenia nie jest miejscem w klimacie eko czy rustykalnym, warto zdecydować się na wystrój ponadczasowy. Dzięki temu nawet po kilku latach pokoje wciąż będą estetyczne i nie sprawią wrażenia archaicznych.

Inną istotną cechą mebli hotelowych powinno być stonowane i neutralne wzornictwo. Trzeba pamiętać o popularnym powiedzeniu, że o gustach się nie dyskutuje.

Nie każdy gość hotelowy zaakceptuje krzykliwe aranżacje w stylu tropikalnym i nie każdy mężczyzna zechce nocować w pokoju udekorowanym motywami słodkich różyczek. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na proste wzory i kolory takie jak beżowy, écru, biały czy szary.

Odporność na intensywną eksploatację

Wybór mebli hotelowych powinien być podyktowany względami praktycznymi. W pokojach rezydują przypadkowi goście, którzy mają różny, nie zawsze ostrożny, stosunek do wyposażenia. W efekcie tego łóżka, krzesła czy fotele są narażone na intensywną eksploatację i często poddawane większym obciążeniom niż te w domach.

Należy też wziąć pod uwagę fakt, że goście hotelowi mają różne sylwetki – nie zawsze są szczupli. Zadbanie o odpowiedni udźwig krzeseł czy łóżka sprawi, że meble nie zarwą się pod obciążeniem.

Aranżacja pomieszczeń wspólnych

Aranżacja wnętrza hotelowego oznacza nie tylko urządzanie komfortowych i przytulnych pokoi. Obiekt powinien być traktowany jako całość. Równie ważne jak łóżka czy krzesła są elementy wyposażenia przestrzeni wspólnej.

Każdy gość pierwszy kontakt ma z recepcją. Od tego, jakie wrażenie wywrze na nim to wnętrze, zależy ocena pozostałych pomieszczeń. Dlatego ważne jest zadbanie o przyjazny klimat tego miejsca – w tym o estetyczną ladę recepcyjną oraz wygodne kanapy i stoliki dla gości oczekujących na dopełnienie formalności.

Wszystkie pomieszczenia wspólne, takie jak lobby, korytarze, strefa wellness i spa, siłownie, restauracja czy świetlica, powinny być urządzone w podobnym stylu. Wyjątkiem są sytuacje, w których poszczególne sale mają swoje nazwy i są adekwatnie do nich zaaranżowane. Wówczas kawiarnia w stylu retro czy restauracja w stylu eko z tarasem widokowym i mnóstwem zieleni mogą stanowić wnętrza odrębne stylistycznie.

Podsumowując, odpowiedź na pytanie tytułowe jest prosta – meble hotelowe powinny być zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne.

Przy aranżacji hotelowych wnętrz trzeba pamiętać, że będą z nich korzystać różni ludzie – goście mający własne gusta, upodobania oraz potrzeby w zakresie komfortu czy stosunku do przedmiotów. Im bardziej trwała i estetyczna oraz neutralna aranżacja, tym więcej klientów hotelu wyjedzie zadowolonych.

Menu