Jak dobierać meble do lokalu gastronomicznego — porady dla właścicieli restauracji i barów

Menu, smak dań i jakość obsługi — oto czynniki, które sprawiają, że do Twojego lokalu gastronomicznego przychodzą goście. Nie wolno jednak zapominać o wygodnych meblach.

Stoliki i krzesła do kawiarni, kanapy do restauracji albo hokery barowe powinny być nie tylko estetyczne, ale i wygodne. Tak wygodne, aby każdy gość z przyjemnością posiedział na nich dłużej.

Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę, wybierając meble do restauracji, pubu czy kawiarni. Przekonasz się, że krzesło gastronomiczne ma nie tylko ciekawie wyglądać, ale przede wszystkim musi być trwałe i wykonane z materiałów ułatwiających czyszczenie.

Meble do restauracji

Meble do restauracji dobiera się według kilku kryteriów. Dla restauratorów często liczy się koszt ich zakupu. Pamiętaj jednak, że inwestycja w wygodne krzesła i stoliki do restauracji może pomnażać dochód.

Im dłużej goście będą przy nich siedzieć i kojarzyć je z wygodą, tym szansa na to, że do obiadu zamówią deser, kawę czy drinki wzrasta. Na pewno też chętnie wrócą do lokalu i przyprowadzą swoich znajomych. Musisz więc wybrać krzesła takie, które zapewnią przyjemne odczucia.

Mogą to być krzesła tapicerowane, czyli miękkie. Wygodne są także krzesła drewniane czy z tworzyw. Przy odpowiednim wyprofilowaniu siedziska i oparcia, gwarantują przyjemność z siedzenia. Jeśli masz na to przestrzeń, możesz także zamówić kanapy lub tapicerowane loże, które oddzielają klientów od siebie, dając im poczucie intymności.

Warto zwrócić uwagę na materiały, z jakich są wykonane siedziska. Dzisiaj największym powodzeniem cieszą się tkaniny syntetyczne, które są odporne na zabrudzenia, wycieranie, mechacenie. Pamiętaj, że mebel restauracyjny musi znieść o wiele więcej niż ten domowy. Zamawiaj więc meble gastronomiczne specjalistyczne, czyli tworzone z myślą o branży.

Pomyśl także o meblach na zewnątrz. Jeśli Twoja restauracja to nie tylko zamknięta przestrzeń, ale także taras czy ogród, w których podaje się posiłki, poszukaj mebli gastronomicznych odpornych na wilgoć czy zmienne temperatury.

Meble w restauracji odgrywają kluczową rolę, jeśli chodzi o wystrój wnętrza. I nie mamy tutaj na myśli wyłącznie kształtu i koloru, ale przede wszystkim ich estetykę po miesiącach, a nawet latach intensywnego użytkowania.

Sprawdzaj więc, z czego zrobione są stoliki, kanapy, krzesła gastronomiczne, czy można je łatwo wyczyścić z powierzchniowych zabrudzeń, a nawet zdezynfekować.

Meble do pubu

Pub to miejsce, w którym nierzadko spędza się wiele godzin. W przeciwieństwie do kawiarni, do której goście wpadają na godzinkę, ewentualnie dwie, jeśli chcą popracować, tutaj często spędzają całe noce.

Loże tapicerowane w pubach sprawdzają się bardzo dobrze, ponieważ są eleganckie, a jednocześnie oddzielają gości od siebie, dając wrażenie intymności. Są wygodne zwłaszcza w przypadku większych grup gości siedzących przy jednym stoliku.

Nie sposób też je wywrócić. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne i łatwe w czyszczeniu. Jednocześnie obsługa lokalu może je przesuwać i ustawiać tak, aby goście mogli bawić się wspólnie lub kiedy trzeba zrobić więcej miejsca, na przykład na parkiet do tańczenia.

Loże, które do niedawna kojarzyły się przede wszystkim z amerykańskimi knajpkami, dzisiaj w naszych rodzimych barach również cieszą się powodzeniem. Jeśli urządzasz pub, zastanów się, ile lóż potrzebujesz i w jakiej konfiguracji.

W pubie nie może zabraknąć także baru. Możesz zamówić bar drewniany, z metalu lub sztucznych tworzyw, które są bardzo odporne na ścieranie, zadrapania, łatwe w czyszczeniu i estetyczne. Przy barze natomiast stawia się wysokie krzesła barowe, zwane hokerami.

Hokery na jednej nodze lub bardziej tradycyjne, na czterech nogach, wyglądają nowocześnie nie tylko w pubach, ale także w domowych kuchniach i jadalniach, zwłaszcza tam, gdzie przestrzeni jest mało, a trzeba wygospodarować kilka dodatkowych miejsc siedzących.

Hokery mają tę niewątpliwą zaletę, że zajmują niewiele miejsca. Ustawiając hokery przy barze, zachęcisz klientów do pozostania na dłużej i zamówienia dodatkowego drinka czy kawy.

Meble do kawiarni

Kiedy wybierasz meble do kawiarni, stawiaj przede wszystkim na trwałe stoliki, meble tapicerowane, kanapy i fotele. W kawiarni bowiem głównie spędza się czas w towarzystwie przyjaciół, relaksując się i odpoczywając po pracy.

W wielu kawiarniach sprawdzają się stoliki okrągłe, dla 2-4 osób, ale zachęcamy, by stawiać różne, tak, by gość mógł wybrać miejsce do siedzenia optymalne dla siebie i osób, z którymi chce wypić kawę.

Warto też zadbać, by stoliki były mobilne. To ułatwia sprzątanie podłogi, ale także umożliwia usadzenie kilkunastu gości przy jednym, wspólnym stole. A zdarza się przecież, że w kawiarni urządza się rodzinne uroczystości.

Bywa też tak, że goście przypadkiem mogą wylać kawę czy herbatę, ale przy zastosowaniu odpowiedniej tapicerki, nie stanowi to problemu. Jeśli zamawiasz krzesła do kawiarni lub inne meble w obiciu, dowiedz się, jak czyścić tkaninę i w jakim stopniu jest ona odporna na plamy.

Czasami warto zainwestować w wysokiej jakości mebel, który nie chłonie wilgoci, a jego wyczyszczenie wymaga jedynie użycia wilgotnej ściereczki. Fotele, loże, sofy czy krzesła gastronomiczne pokryte łatwo zmywalnym materiałem to optymalne wyposażenie kawiarni. Zazwyczaj tkaniny służące do tapicerowania użytkowych mebli są oznaczone jako Easy Clean.

Warto też pamiętać, aby krzesła i stoliki były łatwe do przenoszenia, a jeśli mają służyć na zewnątrz, powinny być wykonane z materiałów odpornych na wilgoć i promienie słoneczne.

Pamiętaj, że dobór mebli musi opierać się na koncepcji wyglądu kawiarni, ale także na wygodzie klientów. To oni chcą usiąść i odpocząć. Jeśli po kwadransie poczują się niekomfortowo albo zauważą plamy na tapicerce czy rysy na krzesłach i stolikach, więcej nie wrócą.

Dobierając meble gastronomiczne, zwracaj uwagę na każdy szczegół. Bierz pod uwagę nie tylko kolor i kształt, ale również zalecenia dotyczące czyszczenia krzeseł, stolików czy sof.

Menu