Jak dobierać meble do wystroju hotelu? – porady dla właścicieli hoteli

Kilkudniowy wyjazd służbowy czy turystyczny do innego miasta wiąże się z potrzebą zapewnienia sobie noclegu. Jedną z dostępnych opcji, obok pensjonatów i prywatnych kwater, jest hotel.

Goście, którzy decydują się na takie rozwiązanie, zazwyczaj oczekują od niego określonego standardu. Dlatego tak ważne jest, aby aranżacja wnętrz hotelowych oraz ich wyposażenie były jak najlepiej dobrane.

Standard hotelowy, a liczba gwiazdek

Jednym z najważniejszych kryteriów, na jakie zwracają uwagę goście hotelowi, jest liczba gwiazdek. Nie każdy wie, że taka klasyfikacja jest typowa dla Polski, ale nie zawsze obowiązuje w innych krajach.

Przykładem jest Skandynawia, w której nie stosuje się takich oznaczeń. Natomiast w wielu państwach (np. Francji, Anglii) wymagania, jakie trzeba spełnić na kolejną gwiazdkę, mogą być nieco inne. A jak jest w Polsce?

O liczbie gwiazdek decyduje Ustawa o Usługach Turystycznych z 1997 roku, znowelizowana we wrześniu 2010 roku. Urządzając wnętrza hotelowe, to właśnie na nią należy zwrócić uwagę. Wskazuje ona, co powinno się znaleźć w pokoju, a także w całym hotelu. To pierwszy krok, który warunkuje wybór mebli hotelowych.

Typowe wymagania dla poszczególnych gwiazdek to:

 • hotel 1-gwiazdkowy – min. 10 m2, łóżko, lampka nocna, szafa z min. 3 wieszakami na osobę, wieszak na ścianie, stół lub biurko, krzesło, lustro,
 • hotel 2-gwiazdkowy – min. 12 m2, meble jak wyżej oraz radio i miejsce na bagaż,
 • hotel 3-gwiazdkowy – min. 14 m2, łóżko, stolik lub szafka nocna, lampka nocna, oświetlenie górne, szafa z min. 3 wieszakami na osobę, biurko lub stół, 2 krzesła, lustro, wieszak na ścianie, radio, telefon, telewizor, miejsce na bagaż,
 • hotel 4-gwiazdkowy – min. 16 m2, meble jak wyżej oraz fotele lub kanapy, stolik, minibar lub lodówka,
 • hotel 5-gwiazdkowy – min. 18 m2, wyposażenie jak wyżej oraz sejf dla gości.

Poza podstawowym wyposażeniem, jakie stanowią meble hotelowe, dla każdej z gwiazdek istnieją też dodatkowe wymagania. Dotyczą one np. wyposażenia w materiały piśmiennicze, wodę, szklanki, płaszcz kąpielowy w łazience czy zestaw do czyszczenia butów i szycia.

Spójna aranżacja wnętrza hotelowego

Wybierając meble do hotelu, trzeba zdecydować się na określony styl. Wiele zależy od tego, w jakim budynku funkcjonuje. Może to być zabytkowy pałacyk, stary obiekt w socjalistycznym klimacie czy też nowoczesny „szklany dom”.

Każdy z takich obiektów wymaga nieco innego podejścia do aranżacji. Ważne jest, aby przy urządzaniu wnętrz wykorzystać atuty budynku, który sam w sobie stanowi zapowiedź tego, co goście znajdą w środku.

Oczywiście można urządzić wnętrze XIX-wiecznego pałacyku meblami w stylu kolonialnym czy reprezentującymi nowoczesny minimalizm. Jednak takie wnętrza zaskoczą gości i to niekoniecznie pozytywnie.

Wybór stylu to jedno, ale trzeba też zwrócić uwagę na jednolitość wyposażenia. Tu z pomocą przychodzą zestawy hotelowe zaprojektowane w tym samym stylu i wykonane z podobnych materiałów.

Obejmują one meble do spania, krzesła hotelowe, biurka i stoliki, szafy, stoliki nocne oraz inne elementy wyposażenia. Są wśród nich także meble tapicerowane w wielu kolorach. To pozwala stworzyć unikalną aranżację każdego wnętrza, z tapicerką i dodatkami w kolorze czerwonym, zielonym, fioletowym, itp.

Prostota formy, uniwersalność i ponadczasowość wyposażenia

Pomijając urządzanie stylowych wnętrz w pałacykach czy innych zabytkowych obiektach, aranżacja wnętrza hotelowego powinna być uniwersalna i ponadczasowa. Zawsze należy pamiętać o tym, że z jednej strony jest to inwestycja na lata, a z drugiej – z pokoi i znajdującego się w nich wyposażenia będą korzystać różni goście.

Wybór mebli hotelowych o ekstrawaganckich kształtach czy wykonanych z niestandardowych materiałów nie jest dobrym pomysłem. Oczywiście niektórym gościom mógłby imponować futurystyczny żółty fotel zaprojektowany przez znanego artystę specjalizującego się we wzornictwie przemysłowym. Można jednak zakładać, że wątpliwy byłby komfort korzystania z takiego mebla.

Dobierając wyposażenie hotelowe, zawsze trzeba brać pod uwagę to, że w pokoju będą nocować różni goście. Mogą to być młodzi biznesmeni, małżeństwa w średnim wieku na wyjeździe rocznicowym czy seniorzy będący na wakacjach.

Stonowane wyposażenie, proste w formie meble hotelowe i neutralne kolory przypadną do gustu większości osób bez względu na ich wiek, status społeczny czy upodobania.

Komfort i zaspokojenie potrzeb gości

Meble hotelowe – poza tym, że powinny być estetyczne, trwałe i spójne aranżacyjnie – muszą też zaspokajać potrzeby gości. Ponieważ nie można przewidzieć z góry, kto będzie nocował w pokoju, przy jego urządzaniu trzeba uwzględnić wszystkie opcje. Dlatego w każdym wnętrzu powinny znaleźć się:

 • wygodne miejsca do spania,
 • przestrzeń do pracy,
 • przestrzeń do spożywania posiłków,
 • strefa telewizyjna,
 • strefa przechowywania rzeczy,
 • strefa higieny.

W nowoczesnych hotelach goście korzystają z restauracji, dlatego spożywanie posiłków w pokoju nie jest standardem. Wiele obiektów oferuje jednak usługi typu bed&breakfast, serwując śniadania do pokoju wliczone w cenę noclegu.

Natomiast w hotelach o większej liczbie gwiazdek można zamówić coś z restauracji, a wówczas gość musi mieć możliwość komfortowego spożycia takiego posiłku.

Niezwykle ważne jest też zadbanie o miejsce na osobiste rzeczy gości. Zwłaszcza przy dłuższym pobycie chcą oni mieć możliwość wyjęcia z walizki garnituru, sukienek czy innych strojów, a także osobistych drobiazgów. Ustawienie ich na półkach, ułożenie w szufladach czy zawieszenie na wieszakach w szafie sprawi, że poczują się prawie jak w domu.

Takie meble do hoteli sprzyjają także utrzymaniu czystości i optycznego ładu, które dla wielu gości mają duże znaczenie.

Poza tym krzesła hotelowe, fotele, łóżka, kanapy powinny być wygodne. Nie każdemu pasuje zapadanie się w miękkie poduchy tapicerki, z których trudno się wydostać. Dobierając wyposażenie hotelowe, zawsze należy o tym pamiętać, gdyż to właśnie komfort pobytu sprawia, że goście wracają do danego obiektu.

Menu