Na czym polega wizualizacja 3D aranżacji?

W ostatnim czasie wizualizacja aranżacji 3D cieszy się coraz większą popularnością, nie tylko na rynku deweloperskim, ale także w sektorze prywatnym. To zasługa tego, że dzięki niej możliwe jest wierne odwzorowanie projektu danego wnętrza. Przed rozpoczęciem prac związanych z jego urządzeniem, możemy zapoznać się z tym, jak będzie dokładnie wyglądało pomieszczenie.

Wizualizacja aranżacji pozwala sprawdzić, czy zostały odpowiednio dobrane kolory ścian, meble są spójne z całym projektem, a dodatki dopełniają całą przestrzeń. Dzięki wizualizacji 3D przed dokonaniem pełnej aranżacji będziemy mogli przekonać się, jak będzie prezentowało się całe wnętrze.

Podstawy wizualizacji 3D – czym jest i jakie ma zastosowanie

Najprościej można wyjaśnić, że wizualizacja 3D jest wizualizacją przedmiotu w trójwymiarze. To idealne odwzorowanie każdej części produktu. Jej głównym zadaniem jest jego przedstawienie w najdrobniejszych detalach.

Dobrze wykonana wizualizacja 3D, to ta, która przypomina realistyczny obraz. Osiągnięcie takiego efektu jest możliwe dzięki temu, że wszystkie dane przedstawiane są w geometrycznej lub graficznej formie.

Jej zaletą jest to, że jest niezwykle efektywna i praktycznie codziennie wykorzystuje się ją w biurach architektonicznych do przygotowywania projektów. W tym miejscu należy podkreślić, że wizualizacja 3D ma bardzo szerokie zastosowanie. Jest wykorzystywana w szeroko rozumianej branży budowlanej, ale nie tylko.

Wizualizacje 3D wykorzystuje się do prezentacji:

 • wnętrz,
 • osiedli,
 • mieszkań,
 • domów,
 • centrum handlowego,
 • scenografii,
 • mebli,
 • samochodów,
 • jachtów,
 • urządzeń elektronicznych.

Poza tym, że wizualizacja 3D jest efektywna, należy jeszcze wspomnieć o kilku innych zaletach, takich jak:

 •  atrakcyjność,
 • możliwość pokazania produktu/wnętrza w konkretnych warunkach,
 • trójwymiarowy model przestrzeni,
 • pokazanie danego produktu/wnętrza w kilku wariantach,
 • pokazanie najdrobniejszych detali,
 • możliwość nanoszenia zmian na różnych etapach prac,
 • stworzenie wiernego obrazu produktu/wnętrza.

Narzędzia i oprogramowanie do wizualizacji 3D

Nie każdy w zaciszu własnego domu będzie mógł przygotować profesjonalną wizualizację aranżacji. Stworzenie realistycznej trójwymiarowej wizualizacji wnętrza wymaga bowiem nie tylko fachowej wiedzy, ale także zastosowania specjalistycznego oprogramowania.

Na rynku technologicznym dostępnych jest wiele rodzajów oprogramowania, które ułatwiają pracę. Warto zaznaczyć, że oczywiście te programy różnią się pomiędzy sobą dostępnością narzędzi do modelowania 3D.

Sprawdź powody, dla których warto inwestować w meble na wymiar

Należy jednak zaznaczyć, że odpowiednie oprogramowanie to jedno, ale nic nie będzie w stanie zastąpić kreatywności, pomysłowości, doświadczenia, wyczucia estetycznego osób profesjonalnie zajmujących się projektowaniem. W tej dziedzinie wiedza, doświadczenie i nowoczesne technologie stanowią nierozerwalny związek.

Proces tworzenia wizualizacji 3D – od pomysłu do realizacji

Proces tworzenia wizualizacji 3D – od pomysłu do realizacji

Proces tworzenia wizualizacji składa się z kilku etapów. W przypadku aranżacji wnętrz jednym z podstawowych etapów jest zapoznanie się z potrzebami i oczekiwaniami klientów. Po podpisaniu umowy projektant może przejść do realizacji aranżacji.

W zależności od wcześniejszych ustaleń, rodzaju aranżacji, projektant może udać się na miejsce w celu wykonania pomiarów wnętrza. W skrócie można to określić sporządzeniem dokumentacji fotograficznej. Oczywiście może również bazować na danych przekazanych przez klienta.

Następnie można przejść do modelowania otoczenia i umieszczenie wybranych przedmiotów, które będą wchodziły w skład wizualizacji. W procesie tworzenia na ściany nakłada się określone kolory, na podłogi wybrane faktury i tekstury, rozmieszcza wybrane meble, akcesoria.

Na końcu pozostaje jeszcze renderowanie. To proces, który polega na dostosowaniu projektu tak, aby był najwierniejszym odwzorowaniem aranżowanego wnętrza.

Po zakończeniu wszystkich prac nie pozostaje już nic innego jak przedstawienie go klientowi i omówienie poszczególnych elementów. Przyjmuje się, że średnio przygotowanie wizualizacji aranżacji 3D, czyli fotorealistycznych grafik dla pomieszczeń o powierzchni 60-80 m2 zajmuje od czterech do sześciu tygodni.

Zastosowanie wizualizacji 3D w aranżacji wnętrz

Współczesną branżę architektoniczną, zwłaszcza aranżację wnętrz trudno sobie wyobrazić bez wykorzystania wizualizacji 3D. Korzystają z niej nie tylko inwestorzy budowlani, ale coraz większa grupa klientów indywidualnych.

Dzięki niej można stworzyć oryginalne, nowoczesne i efektownie wyglądające wnętrza. Jej zaletą jest to, że jeszcze przed rozpoczęciem aranżacji można dokładnie sprawdzić, jak wszystko będzie wyglądało. W razie konieczności dokonać korekty.

To ważne, ponieważ każdemu zależy na tym, aby aranżacja całego mieszkania czy domu była spójna. Wykorzystując wizualizację 3D, możemy zaaranżować każde pomieszczenie: salon, kuchnię, łazienkę, sypialnię, przedpokój, biuro, pokój hotelowy, restaurację, lobby i wiele innych miejsc.

Zastosowanie wizualizacji ułatwia planowanie rozstawienia poszczególnych elementów. Uwzględnia kolory, sprzęty, meble czy dodatki. I co ważne, nawet sposób padania światła oraz funkcjonalne aspekty wnętrz.

Wizualizacja aranżacji 3D jest niezwykle przydatna podczas urządzania wnętrz!9

Menu